Güzelliğinize Güzellik Katın, Kadıköy Saç kaynak Merkezi Hizmetinizde...

BRAZİLYA FÖNÜ HAKKINDA

Brezilya Fönü Nedir? Brezilya’da keşfedilen ve adını buradan alan Brezilya fönü (kalıcı fön) saçları en az üç boyunca fönlü gibi gösteren bir yöntem. Brezilya’da kadınların genetik saç cinslerinin kıvırcığa yakın olmasından ve havadaki nemin yüksek olmasından dolayı saçlarda düzleşmenin zorluğundan ilham alan bir kuaför kalıcı fön ile hem saçları düzleştirmeyi hem de sağlık vermeyi başarmış. Gisele Bundchen ve Nicole Ritchier gibi bir çok model sayesinde Brezilya fönü tüm dünyada tanınan bir yöntem haline gelmiş durumda. Uygulama sırasında saça keratin verildiği için saçlar eskisinden daha sağlıklı oluyor. Az miktardaki formalheid ise saçların düz durmasını sağlıyor. Bu iki madde birlikte uygulanıp saçlarda bir kalıcı ütü havası yaratılmakta.

Kalıcı fön yaptırma ortalama 1 saatlik bir zamanda ve 5 farklı aşamadan geçilerek bitiririliyor. Brezilya fönü uygulanan saçlar sanılanın aksine oldukça yumuşak olmakta. Maliyet olarak da diğer kuaför maliyetli işlemlerden çok pahalı değil. Son yıllarda işlemin popülerleşmesi ile neredeyse tüm kuaförler Brezilya fönü yapar hale geldiler. Uzmanlar Brezilya fönünün sadece uzmanlar tarafından yapılması konusunda uyarıyorlar. Formaldehit doğru kullanılmadığında oldukça yakıcı bir madde olabiliyor. Kalitesi düşürülmüş, içeriği değiştirilmiş formaldehit kadın saçını bir daha çıkmayacak şekilde yakabiliyor. Bir çok ülkede yaşanan Brezilya Fönü kaynaklı saç sorunlarından sonra ülkeler Brezilya Fönü için özel izinler vermeye başladılar.

Formaldehit dışında kuaförün etmesi gereken bir çok konu daha mevcut.Örneğin kalıcı Brezilya fönünden önce saç yıkamak için kullanılan şampuanda kesinlikle sülfat veya benzeri madde bulunmamalı. Bunun nedeni Brezilya fönünden önce saça sürülmesi gereken kremin sülfat ile etkileşime girmesi ve saçlarda uzun süre çıkmayacak bir koku üretmesidir. Ayrıca kullanılan şampuan saçı birleştiren değil tutam tutam ayrılabilmesine yardım eden bir şampuan olmalıdır. Eğer bu tip bir şampuan kullanılmazsa Brezilya fönünün yeterli etkiyi göstermesi oldukça zordur. Brezilya fönü öncesi sürülen krem nanoteknoloji ile üretilen geniz yakıcı bir madde olduğundan saçını yaptıran kadının bu kokuyu almaması adına bir pervane ile koku ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Bu oldukça sert bir kokudur ve uzun süre boğaz yanması ve göz yaşarmasına neden olabilir.