Güzelliğinize Güzellik Katın, Kadıköy Saç kaynak Merkezi Hizmetinizde...

Hint Kınası Hakkında

Hint Kınası: Tarihi antik dönemlere kadar uzanmakta olan kına, eski Mısır, eski Yunan, Roma ve Ortaçağ’da boya ile ilaç şeklinde kullanılmaktaydı. 5000 sene önce Mısırlılar tarafından ölülerin mumyalanmasından önce elleri ve ayaklarına uygulanmış olduğu keşfedilmiştir ve onları tekrarda dirilişe kadar koruyup, yol göstereceğine inandıkları söylenmektedir.

Hinna, Amazon Yağmur Ormanlarının doğal ağacı konumundadır. Kınayı elde etmek için kullanılmaktadır. Kına ağacının anavatanı Hindistan’dır, ayrıca Pakistan, Arabistan ile Akdeniz iklimlerinde de yetiştirilmektedir. Dalları ayrık ve yaprakları geniş olan bu ağacın kurutulan yapraklarından kına elde edilmektedir. Hem Avrupa’da hem de İslam coğrafyasında fazla bilinen bu madde, Hindistan’ın Müslümanları arasında da kullanılmaktadır.

Bulamaç halinde bulunan kınanın boyama özelliğine sahip olması ayrıca boyanmış olan maddelere az ya da çok kızıl bir rengi vermesi bilinir.

Saçınıza kına yaktığınızda saçını hem güçlendirir hem de saç diplerinizi canlandırır. Bazı deri hastalıklarında derinin direncini arttırıcı etkisi vardır ve birtakım mantar hastalığının üremesinin de durdurulduğunu bilim adamları kanıtlamıştır.

Kına Hindistan ile Pakistanlı hanımlar için ise ayrı bir önem addeder. Batıda ki gençlerin dövmeye olan merakı, Hindu bayanların birbirinden güzel kına desenlerinden esinlenilmiştir. Hintli ve Pakistanlı kızlar genellikle düğünlerde, resmen birer sanat eserlerini andıran motifler ile el, kol ve ayaklarına süslemeler yaparlar. Ve düğünden sonra, işlenmiş olan kına silinene kadar gelin ne suya ne de sabuna dokunamaz. Ev işlerinden uzak tutulur.

Hint Kınası İçin Malzemeler

Hint kınası ( Farklı renkleri mevcuttur)

 • Stabilo kalem
 • Dövme deseni
 • Aydınger kâğıdı
 • Balsam veya roll-on
 • Oksijenli su
 • Kürdan
 • İsteğinize göre alman taşı

Hint Kınasının Yapımı

Bir kabın içine kahve telvesinin kıvamına gelecek şekilde oksijenli suyla iki çay kaşığı Hint kınasını karıştıralım. İsteğinize bağlı şekilde bu karışımın içine alman taşını da ekleyebilirsiniz.

Alman taşının kullanılmasının nedeni dövmenin daha uzun zaman derinin üstünde kalmasıdır. Fakat alman taşı bazı bireylerin cildinde hem kalıcı hem de alerjik tepkimelere neden olduğu için pek fazla tavsiye edilmez. Ondan sonra vücudunuzun fazla görünmeyen ufak bir yerine hazırladığınız karışımı deneyiniz. Bunu yapmanızdaki neden yaptığınız karışımın renginden ve kıvamından emin olmanız. Ayrıca belli bir süre bekleyip cildinizin alerjik bir tepkime verip vermediğini de gözlemlersiniz.

Bu denemeyi yapmanız için bir kürdan yardımı ile derinize ufak bir çizik atmak yeterli olur. Deneme çiziğini attıktan sonra 2-3 saat kadar bekleyiniz. Bekleme süresi dolduktan sonra denemek için sürmüş olduğunuz kınayı su ile yıkayın. Eğer rengi istediğiniz gibi ve belirgin olmuşsa hazırladığınız kına uygulamaya hazırdır anlamına gelir.

Hint Kınasının Renkleri Nelerdir?

 • Bordo
 • Kahverengi
 • Karamel
 • Kestane
 • Kızıl
 • Siyah

Hint Kınasının Satıldığı Yerler

Hint kınasını almak son derece kolaydır. Hemen hemen bütün kozmetik dükkânlarında, marketlerde, eczanelerde bulabilirsiniz. Ayrıca internetten de kolayca temin edebilirsiniz. Satın aldığınız zaman güvendiğiniz ve bildiğiniz ürünleri tercih etmeniz önemli bir husustur.

Hint Kınasının Saça Uygulanması

Yağlı saçlara uygulayacaksanız ilk başta saçlarınızı şampuan ile yıkamalısınız.

Kınayı kullanmadan önce eldiven takmalısınız.

Kına poşetinin içindeki kınanın hepsini kullanınız.

Bir kâse içine kınayı boşaltın. Boşalttığınız kınanın 3 katı kadar su ilave edin ve macun kıvamına gelene kadar karıştırmaya başlayın. Topaçlanma kalmadığında vakit kaybetmeden hemen saçınıza uygulayın.

Kınayı saça uyguladığınız zaman saçınızı küçük bölümlere ayırın ve fırça yardımı ile kınayı saçlarınızın dibine uygulayın. Boyamadığınız yer kalmadığından emin olmanız gerekir.

Uzun bir saça sahipseniz saçınızı topuz şeklinde toplayabilirsiniz.
30 dakika kurumasını bekleyin.

Saçınız kuruduğunda şampuan ve bol su ile yıkayınız. Su renksiz şekle gelene kadar saçınızı durulayın.

Uygulama sırasında karışımın gözünüze ve ağzınıza gelmemesine dikkat ediniz.